(41) 373 11 42  
maleniec@gmail.com

Maleniec 52
26-242 Ruda Maleniecka

W Zabytkowy Zakładzie Hutniczym w Maleńcu trwają prace budowlane, które mają przywrócić świetność zgromadzonym tu  unikatowym urządzeniom i maszynom hutniczym  z XIX-wieku. Obecnie odbywa się demontaż drewnianych podwalin unikalnego systemu przekładni zębatych z 1837 roku w hali walcowni. Waga całego systemu wraz z dużym kołem wodnym: 60 ton. Spore wyzwanie logistyczne dla wykonawcy prac - PHUP Banakiewicz. 

Czytaj więcej: RELACJA Z PRZEBIEGU PRAC BUDOWLANYCH

18 maja br. na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu odbyła się kolejna impreza kulturalna w ramach Nocy Muzeów.Ten rok jest dla nas szczególny, a to za sprawą realizowanego przez nas projektu pn."Utworzenie Centrum Starych Technologii Metalurgicznych i Hydroenergetycznych przy Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu poprzez rewaloryzację, udostępnienie i wykorzystanie zasobów kulturowych zabytkowego zespołu zakładu przemysłowego w działalności edukacyjnej, kulturalnej i turystycznej".

Czytaj więcej: NOC MUZEÓW W MALEŃCU

POSZUKIWANI PRACOWNICY

Maleniecka fabryka żelaza (1782 A.D.), najnowocześniejszy i najstarszy zakład hutniczo-górniczy w Królestwie Polskim, w związku z produkcją m.in. mis stalowych dekoracyjnych, gwoździ żelaznych w różnych rozmiarach, kul karabinowych ołowianych, karabinów i armat, zaprasza chętnych do przyuczenia w zawodach: kowal-płatnerz, rusznikarz-puszkarz, a także powroźnik i krawcowa w trakcie wydarzenia   "NOC MUZEÓW 18 MAJA 2019".

Czytaj więcej: NOC MUZEÓW W STAREJ FABRYCE ŻELAZA

W związku z pracami budowlanymi na terenie zabytkowego zespołu zakładu przemysłowego w Maleńcu, informujemy, że od dnia 01.06.2019 roku (do odwołania), obiekt jest wyłączony ze zwiedzania.

Obiekt będzie wyłączony ze zwiedzania, jednak grupy zorganizowane, planujące odwiedzić nasz obiekt mogą skorzystać z oferty edukacyjnej:

Czytaj więcej: INFORMACJA

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu oraz Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych.

Warsztaty obejmują trzy bloki tematyczne:
1.Metalurgia i kowalstwo;
2.Rusznikarstwo i puszkarstwo;
3.Krawiectwo i czapnictwo.

Wszystkich pasjonatów dawnych technologii wytwórczych informujemy, że kolejne zajęcia odbędą się 11 maja (godz.10.00).

Wstęp wolny.

Czytaj więcej: ZAPROSZENIE: BEZPŁATNE WARSZTATY EDUKACYJNE